Güzelcekale

Sakarya Meydan Muharebesi’nin en kanlı safhası olan ve 27 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında, bir haftada  her iki taraftan 6.000’den fazla askerin hayatını kaybettiği Güzelcekale Muharebeleri sonunda, Yunan askerleri ele geçirdikleri Uludağ (Sındıran, Haymana) zirvesinde şehit askerlerimizin tüfeklerini topluyorlar. Bu fotoğraf sayesinde iki şehidimizin defin yeri bulunmuştur.

Objeler arasında yer alan top mermisi parçaları bu fotoğraftaki sahada bulunmuştur. Şarapnellerin çokluğu bu taarruzda Yunanların topçularını ne kadar yoğun kullandığını da göstermektedir. Bu tepelere taaruz eden Yunan II. Kolordusu’na İngiltere Veliaht Prensi Prens Charles’ın dedesi Prens Andreas komuta etmiştir.

2 Eylül 1921’de Güzelcekale Muharebeleri’nin sona ermesinden sonra daha fazla ilerleyemeyen ve ikmal sistemi çöken Yunan II. Kolordusu bulunduğu noktaları hızla tahkim etmeye ve savunma tertibatı almaya girişmiştir. Fotoğrafta Haymana Sındıran’daki Uludağ zirvesinde kazdıkları siperlerden Türk tarafını gözleyen Yunan rasat subayları görülmekte. Fotoğrafın çekildiği tarih 03 Eylül – 07 Eylül 1921 aralığı olmalıdır.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.